Charakteristika školní jídelny

Dietní program:

Školní jídelna zajišťuje dietní stravování pro děti, které mají potvrzení od lékaře. Zvládáme zajistit bezlepkovou dietu až pro 10 dětí a individuální dietu pro 1 dítě. Samozřejmostí je spolupráce s nutriční terapeutkou. 

Pitný režim:

Děti mají po celý pobyt ve školce k dispozici pitný režim (výběr z velmi kvalitních ovocných a bylinkových čajů, ovocné mošty nebo džusy, vodu s citrusy nebo bylinkami a čistou vodu mají k dispozici neustále).

Mléko a mléčné výrobky:

Jsou zařazeny do nabídky v souladu s dodržováním nutričních potřeb dětí.

Zajišťujeme pestrou nabídku mléčných výrobků. Děti mají vždy možnost volby mezi mléčným a nemléčným nápojem.

Ovocné svačinky:

Dbáme na každodenní přísun vitamínů. Ten je zajištěn ovocnými miskami dle sezónní nabídky. Ovoce je každodenní součástí jídelníčku.

Čerstvá zelenina:

Zelenina je zastoupena v jídelníčku každý den, ať už formou zeleninové misky, přílohy k jídlu formou salátů, zeleninové oblohy, ale také výborných zeleninových polévek a pomazánek.  

Luštěniny a obilniny:

Luštěniny jsou nedílnou součástí našeho jídelníčků. Nabízíme je dětem ve formě polévek, hlavních jídel, nebo chutných pomazánek.

Obilniny zařazujem též v souladu s nutričnímu doporučeními. Do jídelníčku zařazujeme také nové druhy, u dětí velmi oblíbené, jako jsou bulgur, kuskus. 

Polévky:

Zeleninové vývary a krémové zeleninové polévky vhodně kombinujeme s pohankou, jáhlami či zavářkou z celozrnných mouk, luštěninové zavářky a pod. Masové vývary zhotovujeme poctivě z masa, nepoužíváme žádné bujony.

Maso a masné výrobky:

V jídelníčku mají děti všechny druhy masa (ryby, kuřecí, králičí, krůtí, vepřové, hovězí, telecí). Máme vždy maso čerstvé, upravované na všechny vhodné způsoby.

Přílohy:

V nabídce máme brambory, které z důvodu zachování prospěšných látek, vaříme v páře. Velmi oblíbený houskový knedlík vhodně kombinujeme s dalšími přílohami, jako jsou luštěniny, rýži, těstoviny, bulgur kuskus, aj.

Pečivo:

Svačinky obsahují různé druhů chlebů a ostatního pečiva, samozřejmě i vícezrnné, kombinované dle nutričních doporučení. Zařazujeme také dětmi velmi oblíbené paní kuchařkou s láskou pečené domácí buchet, bábovek a moučníků. Do nich používáme také špaldovou mouku, mrkev, cuketu, …

Cukr:

Obsah cukru se snažíme snižovat, protože děti se s ním setkávají i tak dost a dost.

Používáme velmi kvalitní čaje, které nepotřebují dochucovat cukrem nebo pouze v malém množství. 

K dochucování salátů, jogurtů, tvarohů a k pečení domácích moučníků používáme navíc tmavý cukr a med.

 

Naší snahou je, aby se děti v naší školce dobře najedly a aby jim chutnalo. Chvála od dětí po snězeném obědě je tím největším poděkováním našim paním kuchařkách.

V souladu s nutričními doporučeními se snažíme zařazovat též nové moderní receptury, aby měly děti možnost seznámit se s novými chutěmi.

Soubory ke stažení