Spolupráce rodičů a mateřské školy

Naše MŠ spolupracuje s rodiči i jinými partnery s cílem vyvíjet aktivity a organizovat činnost ve prospěch rozvoje dětí a k prohloubení vzájemného výchovného působení MŠ, rodiny a veřejnosti.

Snažíme se o to, aby mezi zaměstnanci školy a rodiči panovala oboustranná důvěra, otevřenost, vstřícnost, respekt a ochota spolupracovat.

Odpovědnost, práva a povinnosti jsou zakotveny ve školním řádu školy. Dlouhodobá praxe nám ukazuje, že informovanost rodičů, jejich ovlivňování a vzájemné poznávání, jsou důležitým předpokladem komunikace a spolupráce a že vztahy MŠ s rodiči dětí ovlivňují výsledek pedagogické práce.

Ve spolupráci s rodiči uskutečňujeme různé aktivity, které napomáhají k dobrému chodu školy:

• schůzka s novými rodiči (seznámení – co má dítě umět v určitém věku)
  • informativní schůzky s rodiči
  • individuální neformální rozhovory s rodiči (dle naléhavosti, zájmu - problémové děti)
  • spolupráce rodičů s učitelkou logopedkou
  • možnost rodičů spolupodílet se na utváření ročního plánu školy (názory rodičů), směřovat společně k určeným cílům
  • ukázky práce s dětmi (námět, technika, záměr), výstavky v prostorách školy
  • kdykoliv dle zájmu rodičů - návštěva v MŠ, sledovat zapojení dítěte do činnosti
  • informativní nástěnky - aktuální téma pro rodiče - činnost školy

Možné formy spolupráce

• za pomoci rodičů zajištění výletu, popř. školy v přírodě
  • pomoc při drobnějších opravách
  • sponzorství ze strany rodičů
  • návštěva zajímavých pracovišť rodičů
  • jednodenní (dvoudenní) výlet s rodiči
  • vánoční nadílka - pečení  a zdobení vánočního cukroví společně s rodiči
  • karneval pro děti i rodiče
  • tvořivá odpoledne - např. podzimní tvoření, vánoční dílna, velikonoční zvyky
  • Den otevřených dveří pro veřejnost
  • Pohádková odpoledne – hry, pohádky, písně
  • pouštění draků, pálení čarodějnic
  • Den dětí - sportovní dopoledne
  • Cesty za zvířátky – chov zvířat
  • besídka pro maminky - rozloučení se školáky
  • účast na výtvarných aj. soutěžích – práce dětí
  • v prostoru u šaten dětí mají rodiče možnost nahlédnout do školního řádu, školního vzdělávacího programu, směrnic a vyhlášky o předškolním vzdělávání
  • nabízíme rodičům možnost zapůjčení odborné literatury
  • doporučujeme PPP - pomoc problémovým dětem, odklady školní docházky - plány rozvoje dětí, spoluúčast rodičů
  • MŠ získává informace od rodičů prostřednictvím anket formou dotazníkového šetření

Informace o rodině a dětech jsou důvěrné informace, se kterými pracují pouze učitelky a ředitelka.